سه‌شنبه, 7 بهمن 1399
 • EN
 • ساعت : ۹:۴۰:۴۸
 • تاريخ :
   ۱۳۹۹/۰۳/۱۰ 
    /  3
پروژه اتصال نیروگاه های منطقه2 و منطقه3پتروشیمی شیراز و تبادل قدرت بین آنها

به گزارش روابط عمومي پتروشيمي شيراز سنكرون نمودن نيروگاه هاي منطقه2 و منطقه 3 و تبادل قدرت بين آنها به دست تواناي كارشناسان فني شركت پتروشيمي شيراز صورت پذيرفت .

همزمان با پيشرفت مراحل اجرايي نصب و تكميل واحدهاي آمونياك و اوره سوم، تمهيدات لازم به منظور برق رساني از نيروگاه منطقه 2 به طرح و تسهيل در راه اندازي آن، احداث مسير انتقال قدرت، خريد و نصب تجهيزات(شامل كابل، ترانسفورماتورها، سويچ و رله هاي حفاظتي) با جديت صورت پذيرفت و اين اقدام نقش بسزايي در راه اندازي طرح ايفا نمود. با توجه به امكان پذيري انتقال يكسويه برق آنهم تحت شرايط خاص، از سال 1394 به دلايلي مقرر گرديد تا مطالعاتي در خصوص اتصال نيروگاه ها و يكپارچگي شبكه انتقال نيرو صورت پذيرد تا جريان انتقال دو سويه و تبادل قدرت به تناسب نياز بين نيروگاه ها بر قرار شود. اين اقدام با توجه به تفاوت ماهوي مولدهاي برق در نيروگاه ها و ضرورت بكارگيري تجهيزات قديمي( در نيروگاه 2) و سامانه هاي جديد( در نيروگاه3) حساسيت كار را دو چندان نموده و انجام مطالعات وسيع و بويژه شبيه سازي جريان قدرت در سطح مجتمع را ضروري مي ساخت. خوشبختانه با اتكا به توان و تخصص كارشناسان شركت در مدت 4 سال اين مطالعات تكميل و با طراحي، تهيه و نصب تجهيزات و انجام آزمون هاي مورد لزوم از اوايل اسفندماه سال 1398 هر دو نيروگاه به يكديگر متصل و تبادل قدرت بين آنها برقرار گرديد

مهمترين دستاورد اين پروژه، ارتقاء دانش كارشناسان و خودباوري آنها به انجام اين كار بزرگ بوده است. ساير نتايج عبارت است از:

1- افزايش پايداري و قابليت اطمينان نيروگاه ها و تسهيل عمليات بهره برداري با به اشتراك گذاشتن ظرفيت هاي خالي مولدها در شرايط اضطراري.

2- كاسته شدن از تعداد مولدهاي گازي در نيروگاه3 و آزاد شدن يكدستگاه GTG

2-1- حذف ضرورت خريد مولد چهارم به مبلغ دوازده ميليون دلار به منظور امكان پذيري انجام تعميرات دوره اي.

2-2- كاهش هزينه هاي تعمير و نگهداشت

افزايش بازدهي انرژي و ارتقاء كارايي مولدها (با توجه به كم شدن مولدهاي برق و افزايش بار بر روي مولدهاي موجود)، كاهش بيش از 8% از شدت مصرف گاز در مولدهاي گازي و بيش از  40000 استاندارد متر مكعب در روز صرفه جويي در مصرف گاز را به دنبال داشته است.

امتیاز :  ۴.۶۷ |  مجموع :  ۳

برچسب ها

  شرکت سهامی پتروشیمی شیراز

  نشانی کارخانه : فارس - شیراز - کیلومتر 6 جاده سد درودزن - کد پستی : 31736-73491

  تلفن: 9-32330091-071 ، فکس: 32355006-071   صندوق پستی : 415

  .:کلیه حقوق اطلاعات و مطالب این سایت محفوظ و متعلق به شرکت سهامي( عام) پتروشیمی شیراز است :.

  5.7.13.0
  V5.7.13.0