دوشنبه, 27 آبان 1398
 • EN
 • ساعت : ۱۱:۳۱:۲۳
 • تاريخ :
   ۱۳۹۸/۰۳/۲۹ 
اولین همایش و نمایشگاه " متانول و زنجیره ارزش" به میزبانی شركت پتروشیمی شیراز برگزار شد

به گزارش مرکز پژوهش و فناوری شرکت پتروشیمی شیراز، اولين همايش و نمايشگاه " متانول و زنجيره ارزش" در روز چهارشنبه مورخ 29 خردادماه سال 1398 با حضور مدیران عامل هلدینگ ها، مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره شرکت ها و همچنین کارشناسان شرکت های تولیدکننده متانول و اساتيد و دانشگاهيان در سالن پرديس حافظ شركت پتروشيمي شيراز با هدف بيان تازه هاي علمي، مبادله تجربيات و تجديد اطلاعات در حوزه صنعت متانول به منظور چاره جويي و كمك به حل مشكلات حرفه اي شركت كنندگان با محورهای: وضعيت جاري و چشم انداز بازار متانول، اقتصاد متانول و زنجيره تكميلي آن ،پايش تكنولوژي فرايند توليد گاز سنتز و متانول، برگزار گرديد. اين همايش سه محور عمده: تكنولوژي - فرآيند و بازار متانول را در برداشت. 

در ابتدای این سمینار، آقاي مهندس قنبريان، مديرعامل شركت پتروشيمي شيراز، ضمن بيان اهميت برگزاري چنين همايش هاي تخصصي، در خصوص اولين واحد توليدي متانول كشور مطالبي ارائه نمودند.لازم به ذكر است كه اين واحد به منظور توليد روزانه 255 تن متانول با خلوص حداقل 99.85 % وزني تحت امتياز شركت LURGI آلمان، توسط شركت طراحي مهندسي و نصب پتروشيمي احداث گرديد.

 

یکی دیگر از مباحث مهم مطروحه در این سمینار توجه ویژه به تکمیل زنجیره ارزش محصولات حاصله از متانول و صنایع پایین دست این محصول استراتژیک بود که مورد تاکید قرار گرفت.

 

این سمینار، در دو بخش با ارائه هفت سخنراني تخصصی برگزار شد؛ بخش پاياني همايش به بازديد از نمايشگاه و ميزگرد تخصصي و پرسش و پاسخ اختصاص يافت. 

مواد اوليه جهت توليد متانول شامل گاز طبيعي، بخار آب و گاز دي اكسيد كربن مي باشد. متانول به عنوان یک ماده خام، قابلیت تبدیل به محصولات مختلفی را دارا می باشد. فرمالدهید با ۳۱ درصد بیشترین سهم را در مصرف متانول دارد. ترکیبات بالابرنده عدد اکتان بنزین از جمله متیل ترشری بوتیل اتر (MTBE) و همچنین استفاده مستقیم متانول در ترکیب با بنزین ۲۲ درصد از سهم مصرف متانول را به خود اختصاص داده اند. سایر محصولات از جمله استیک اسید، دی متیل اتر و حلال ها نیز هر کدام در جایگاه های بعدی میزان مصرف متانول قرار دارند. در حال حاضر در ايران از متانول جهت زنجيره اسيد استيك ؛ فرمالدئيد ؛ MTBE ؛ الفين استفاده مي شود. 

همچنين توجه ويژه به تكميل زنجيره ي ارزش محصولات حاصل از متانول، تقويت و الزام شركت ها به همگرايي در شرايط فعلي و آتي با تكيه بر توان مهندسي داخلي، اتخاذ سياست هاي حمايتي در تحقق اهداف توسعه اي، اتحاد، همكاري و مشاركت هر چه بيشتر شركت هاي توليدكننده و مراكز و موسسات پژوهشي از دستاوردهاي آتي اين گونه همايش ها برشمرده شد.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  شرکت سهامی پتروشیمی شیراز

  نشانی کارخانه : فارس - شیراز - کیلومتر 6 جاده سد درودزن - کد پستی : 31736-73491

  تلفن: 9-32330091-071 ، فکس: 32355006-071   صندوق پستی : 415

  .:کلیه حقوق اطلاعات و مطالب این سایت محفوظ و متعلق به شرکت سهامي( عام) پتروشیمی شیراز است :.

  5.3.6.0
  V5.3.6.0